Putování sochy svatého Jana Nepomuckého skončilo. Od kláštera se přes Rakousko dostala ke Křížově vile
Putování sochy skončilo. Od kláštera se přes Rakousko dostala ke Křížově vile. Foto zdroj: město Žatec
Louny

Žatec - Stávala před Kapucínským klášterem, ale dnes je socha sv. Jana Nepomuckého vidět v zahradě Křížovy vily. Mezitím „pobývala“ třeba v Rakousku, odkud se díky policii a Ministerstvu kultury v roce 2012 vrátila doslova „po kouskách“.

V letošním roce byly dokončeny náročné restaurátorské práce a originál sochy sv. Jana Nepomuckého v galerijní úpravě, tedy bez kované zlacené svatozáře s pěti hvězdami, byl umístěn na novém podstavci v loubí Křížovy vily. Zařadil se k sochařským skvostům v našem historickém městě.

Socha sv. Jana Nepomuckého byla před Kapucínským klášterem vztyčena na počátku 19. století (1818). Barokní plastika světce je z křemičitého žlutavého jemnozrnného pískovce a je spodobněna v klasickém provedení; stojící v kontrapostu v rouchu kanovníka, s biretem v pravé ruce a kříž s korpusem ukřižovaného Ježíše mu před tělem přidržuje vznášející se andílek.

Socha vydržela na původním místě před Klášterem kapucínů necelá dvě staletí, pak ji ale potkal pohnutý osud. V roce 1992 srazil sochu nákladní automobil, a tak ji město předalo k zrestaurování.

Tím započala její pouť. Město za restaurátorské práce v 90. letech zaplatilo, ale sochu si nepřevzalo. A když se po ní po deseti letech začalo shánět, socha již u restaurátora nebyla. Prý byla zcizena z ateliéru. Záhadně zmizela a po letech pátrání byla policií nalezena v Rakousku. Po dlouhých úředních úkonech a prokazování vlastnictví nám byla navrácena.

Bohužel, dorazila doslova po kouskách, úplně poškozená. Povrch byl mechanicky poškozen a znečištěn, hlava byla rozlomená, od trupu byla oddělená pravá ruka, andílek ulomený… Navíc se ukázalo, že ani restaurování na počátku 90. let nebylo moc povedené a originál sochy spíše poškodily.

0510socha2

„Současný stav je díky práci restaurátora Radomila Šolce pod dohledem PhDr. Víta Honyse z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem zcela jiný. Byly provedeny korekce starších problematických vysprávek, jednotlivé části sochy dány dohromady a byla umístěna na nový podstavec,“ popsala současný stav barokní sochy Jana Šmidtová z Odboru rozvoje města žatecké radnice. Za veškeré restaurátorské práce a dopravu město Žatec zaplatilo 414 tisíc Kč bez DPH.

Za pomoci vysokozdvižného vozíku pak byla socha umístěna na nový podstavec do loubí Křížovy vily v Zeyerově ulici, kde ji mohou návštěvníci obdivovat.

Barokní socha se tak po téměř dvacetiletém putování, strádání a poškozování našla nový a důstojný prostor, kde jí to opravdu „sluší“. Tým pracovníků, kteří se zasloužili o její záchranu, doufá, že nám v těchto pohnutých časech budou andělé za tuto snahu nakloněni.

Na jejím původním místě před Kapucínským klášterem stojí od roku 2006 kopie zhotovená na základě dobové fotografické dokumentace, kterou zajistilo město Žatec. Vedle ní stojí před klášterem také kopie sochy sv. Barbory, jejíž originál byl zlikvidován v 50. letech.

(Tomáš Kassal)

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru